Artykuły

Jak uzyskać odszkodowanie lotnicze?

Większość podróżnych, którzy przemieszczają się za pośrednictwem linii lotniczych, nie zdaje sobie sprawy z tego, że może ubiegać się o odszkodowanie, jeżeli dojdzie do odwołania lub dużego opóźnienia lotu.

Samolotami podróżujemy coraz częściej, niekiedy zdarza się tak, że termin wylotu nagle ulega zmianie, co naraża nas na stratę czasu i pieniędzy. Czy za wielogodzinne oczekiwanie na inny samolot, czy zmianę terminu odlotu nie należy nam się stosownie odszkodowanie? Okazuje się, że możemy się domagać takiego zadośćuczynienia. Problemy związanie z terminami lotów nasilają się szczególnie latem, w tym okresie lotniska zazwyczaj są przepełnione i obsługa nie radzi sobie z taką ilością podróżnych. Szacuje się, że w ubiegłym roku odwołano około 400 polskich lotów, za które osobom podróżującym przysługiwało odszkodowanie, wartość rekompensaty mogłaby wynieść nawet 8 mln złotych – mogłaby, ponieważ zaledwie 1% pasażerów wnioskuje o uzyskanie odszkodowania, większość nie ma pojęcia, że przysługuje im takie prawo.

Oczywiście nie w każdej sytuacji, możemy liczyć na pieniężną rekompensatę. Jeżeli lot zostanie odwołany ze względu na złe warunki pogodowe, to nie będzie należeć się nam odszkodowanie. Jeśli jednak z winy linii lotniczych dochodzi do opóźnienia, czy odwołania lotu, to możemy otrzymać do 600 euro. Czasami niektóre osoby nie mogą wejść na pokład samolotu ze względu na tzw. overbooking, czyli sytuację w której liczba pasażerów przekracza liczbę miejsc w samolocie. Czy jest to możliwe? Okazuje się, że tak i jest to dość powszechne zjawisko. Linie lotnicze zawsze przewidują, że kilku pasażerów, którzy wykupili bilety nie zgłosi się, tak więc sprzedają więcej biletów, aby nie mieć później pustych miejsc. Niestety czasami dochodzi do sytuacji, że pojawia się komplet pasażerów, wówczas jest problem. Gdy kiedykolwiek znaleźliście się w takiej sytuacji, musicie wiedzieć, że należy Wam się zadośćuczynienie.

Ile pieniędzy można uzyskać?

Zgodnie z rozporządzeniem UE nr. 261/2004 wysokość odszkodowania zależy od długości trasy czasu opóźnienia przelotu:
– opóźnienie >3h przy trasie do 1500 km: 250 EUR
– opóźnienie >3h przy trasie od 1500 od 3500 km (lub między krajami należącymi do UE): 400 EUR
– opóźnienie 3-4h przy trasie od 3500 km: 300 EUR
– opóźnienie >4h przy trasie od 3500 km: 600 EUR

Co zrobić, by uzyskać odszkodowanie?

Gdy spełniamy wymagania do uzyskania odszkodowania, powinniśmy złożyć wniosek do przewoźnika dołączając dowód zakupu biletu. Co ciekawe na złożenie takiego dokumentu pasażerowie mają, aż trzy lata.

Leave a Comment